Video marketing w dobie koronawirusa - jak tworzyć dobre treści i docierać nimi do użytkowników

Epidemia konorwirusa zmieniła naszą codzienność, wymusiła zmianę dotychczasowych nawyków, a w konsekwencji zmusiła nas także do poszukiwania nowych form komunikacji i realizacji celów marketingowych. Jak zmienił się video marketing?

mediappg \

Dobra komunikacja z pracownikami jest jeszcze ważniejsze niż kiedyś. Funkcjonując w systemie utartych schematów, potrzebna była po prostu jasna i czytelna komunikacja celów.

Dziś, pracując bez możliwości osobistego kontaktu z pracownikami, uwidacznia się potrzeba wzmocnienia „czynnika miękkiego” – emocji, uśmiechu, zarażenia pozytywnym podejściem do rzeczywistości. Można spróbować to zrobić mailowo, ale niewątpliwie skuteczniejsze jest pokazanie uśmiechniętego szefa firmy niż dodanie emotikony na końcu wiadomości.

Przekaz do pracowników w formie video zawsze musi być zaplanowany i klarowny. Może być video na żywo, jednak na początek łatwiejsze wydaje się nagranie dobrze wyreżyserowanego wystąpienia i rozesłanie go mailem.

W tej reżyserii nie ma nic złego, przecież chcemy, żeby:

  • widz obejrzał materiał w całości,
  • dokładnie zrozumiał przekaz video,
  • poczuł atmosferę, która nie jest opatrzona niedociągnięciami technicznymi.

Takie nagranie video, zrealizowane z pomocą profesjonalistów, może się odbyć bez wychodzenia z domu, na sprzęcie, którym dysponujemy, ale odpowiedni scenariusz, opinia i rada profesjonalisty co do ustawienia kamery, oświetlenia i otoczenia mogą okazać się niezwykle cenne.

Profesjonalna obsługa video na potrzeby komunikacji wewnętrznej to również:

  • Postprodukcja, która pomoże wyeliminować niedociągnięcia techniczne,
  • Oprawa graficzna materiału video,
  • Dodanie odpowiedniej typografii, aby materiał wyglądał w pełni profesjonalnie.

Mimo nakazu pozostania w domach, na rynek wypuszczane są nowe produkty, a firmy szukają nowych klientów i nie chcą pozwolić na to, aby dotychczasowi o nich zapomnieli.

Prezentacja towarów i usług w formie video jest oczywiście ograniczona, ale nie niemożliwa. Wiele technik, które dotychczas były domeną mniejszych biznesów, jest teraz wykorzystywanych przez duże firmy z poważnymi budżetami reklamowymi i marketingowymi.

Prezentacja produktów i usług w formie video

We współpracy z profesjonalistami, z kilku zdjęć produktu, materiałów archiwalnych i logotypu firmy można wyczarować świetny spot reklamowy. Produkcja może być skrojona ma miarę wielu rodzaj emisji: w kampaniach medialnych, na Facebooku, Instagramie lub TikToku.

Sprzedaż online na żywo

Pokazywanie produktów, omawianie ich zalet i zastosowań, może być połączone z jednoczesną akcją sprzedażową. Odpowiednie zarządzenie treścią streamu video oraz moderacja komentarzy tu klucz do sukcesu.

Zakupy mogą być prowadzone w komentarzach, mailowo, można również w materiałach video marketingowych kierować do sklepu online. Część prezentacyjną można zrobić sprzed własnego laptopa.

Nasze home office, może się więc zamienić w home tv studio, ale to wsparcie ekipy realizacyjnej i moderacyjnej zapewni skuteczną sprzedaż. To format, w którym na pozór wszystko wygląda prosto, ale odpowiednie dobranie narzędzi i pokierowanie całym procesem wymaga doświadczenia i wiedzy.

Pamiętajmy również, że nie uda nam się zdobyć klientów bez zasięgów, które odpowiednie media mogą nam zapewnić.

Projekty interaktywne

Niewątpliwie zależy nam w tym momencie na wybiciu się z przekazem. Unikalny format będzie w tym bardzo pomocny. Same treści video produkowane są w ogromnej ilości, a nietuzinkowa produkcja może pokazać produkt w nowym świetle. Towar może stać się elementem gry zręcznościowej, myślą przewodnią interaktywnego projektu lub aplikacji AR. Zaproś klientów do wykreowanego świata, którego twój produkt będzie częścią.

Przykładami takich realizacji są między innymi:

Te nowoczesne połączenie wielu mediów zyskuje na popularności i robi doskonałe wrażenie. Forma jest dużo bardziej angażująca niż przy standardowym video, a z pewnością bardziej zapamiętywana.

Również tutaj nie należy zapominać, że całe zaangażowanie i budżet na produkcje powinien być proporcjonalny do tego, przeznaczonego na dystrybucje treści. Nawet najlepszy projekt może zginąć w czeluściach internetu, jeżeli nie pokażemy go użytkownikom.

Tutoriale

To jedna z prostszych form do zlecenia w całości firmie produkującej video. Usługi i produkty można pokazywać poprzez pokazanie łatwości ich użycia i użyteczności w codziennym życiu.

Zachęcenie seniora do bankowości elektronicznej będzie łatwiejsze, gdy pokażemy mu, krok po kroku, w jaki sposób może korzystać z usługi i jakie są jej zalety. Nie zapominajmy o internetowym trendzie, którym są life hacki. W profesjonalnej oprawie mogą stać się prawdziwym wirusowym hitami.

Materiały eksperckie i debaty

Dotarcie do pożądanej publiczności nie musi się odbywać wyłącznie poprzez prezentację produktu. Czasami warto rozpocząć dyskusję wokół odpowiedniego problemu lub zagadnienia.

Naturalną odpowiedzią na wykreowaną potrzebę będzie właśnie rzeczony towar lub usługa. Debata online o wadach i zaletach fotowoltaiki, z udziałem ekspertów i przedstawicieli producentów, to przepis na sukces kampanii sprzedażowej paneli słonecznych.

Tutaj nie zapominajmy o odpowiedniej moderacji dyskusji. Jeżeli mamy możliwość - zlećmy tę funkcję doświadczonym dziennikarzom. Dzięki takiemu wsparciu debata będzie ciekawa, płynna i rzeczowa.

Produkcja video w czasie pandemii jak widzimy, jest możliwa, a jedynie od naszego budżetu zależy, na jaką formę się zdecydujemy. Bądźmy ostrożni i pomocni, ponieważ to właśnie taktu i wsparcia oczekują nasi klienci.

Jędrzej Nowak jest menedżerem projektu video Polska Press Grupy, szefem grupy producenckiej i studia video w Warszawie. Wszystkie opisane powyżej kreacje video znajdują się w portfolio usług Polska Press Grupy.

Zobacz, jak robimy wideo w mediaPPG!


autor artykułu

Jędrzej Nowak

Przeglądaj też