Wspieramy seniorów w naszym regionie. Forum Seniora w Nowej Soli przyciągnęło tłumy

4 grudnia 2019 roku seniorzy, specjaliści, prelegenci, samorządowcy, właściciele lokalnych biznesów i redakcja Gazety Lubuskiej spotkały się na Forum Seniora w Zielonej Górze. Był czas, żeby porozmawiać o czasie wolnym, seksualności osób dojrzałych, bezpieczeństwie oraz pielęgnowaniu relacji. Takie spotkania są potrzebne seniorom w całej Polsce!
Eliza Gniewek-Juszczak

Co słychać w mediaPPG \

- Rób to, co ci w duszy gra. Lubisz pływać, pływaj, lubisz tańczyć, tańcz. Dopasuj aktywność do swoich możliwości. Mówisz: „zacznę od jutra, albo pojutrze”, może nie być jutra ani pojutrza. Zacznij dzisiaj – radzi Grażyna Wyczałkowska, trener personalny, przedstawicielka Rady Seniorów Powiatu Nowosolskiego.

Jak żyć lepiej na emeryturze?

Tego można było dowiedzieć się podczas wykładu prof. Zbigniewa Izdebskiego, znanego w kraju seksuologa z Zielonej Góry. – Przychodzi taki wiek, że zastanawiamy się nad naszym życiem i naszą miłością. Jej intensywność, namiętność w związku w tej późniejszej fazie życia jest inna. Czy mamy prawo pozwolić sobie na nią w późniejszej fazie życia? Naturalnie, tak – mówił prof. Izdebski. Profesor przekonuje, że kobiety za szybko przechodzą na seksualną emeryturę. – Zbyt wcześnie, zwłaszcza będąc w związkach, odchodzimy od kwestii związanych z seksem. Zupełnie nie potrzebnie mamy poczucie, że nam nie wypada, że może trzeba bardziej skoncentrować się na wnukach – przekonuje profesor.

Najważniejsze, żeby wyjść z domu

Wielu seniorów nie chce wychodzić z domu, albo boi się, że nie należy już do tego środowiska. Odczarować to może m.in. uniwersytet trzeciego wieku, w którym seniorzy uczą się wciąż nowych rzeczy, regularnie spotykają, poznają nowych ludzi, wyjeżdżają na wycieczki.

Jak się chronić przed oszustami?

Forum Seniora w Nowej Soli, na którym sama konferencyjna była wypełniona po brzegi, to też dobre miejsce, żeby podjąć temat przestępstw, na które seniorzy są narażeni. Oszustwa na wnuczka, na policjanta, gazownika, to codzienność, z którą osoby starsze muszą się mierzyć. Dzięki prelekcji asp. szt. Tomasza Roszko z z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, seniorzy będą bardziej wyczuleni i ostrożni.

– Seniorzy z naszego województwa zostali oszukani na łączną kwotę ponad 1,3 mln zł. Mieliśmy już wsparcie Kościoła, banków, Poczty Polskiej. Każda możliwa forma przestrzegania przed kradzieżą i oszustwem jest dobra i warta wykorzystania, żeby ochronić mieszkańców.

forum seniora nowa sól


Anna Wawszkiewicz

Przeglądaj też